Bez adekvátnej pracovnej plochy sa nezaobíde žiadna kuchyňa. Je najviac v permanencii, musí bez úhony zvládnuť časté namáhanie a dlhodobé používanie. Práve na nej totiž prebiehajú hlavné prípravné operácie. Slúži tiež na umiestnenie mnohých spotrebičov, na odkladanie riadu, skrátka na všetky potrebné manipuláciu.
Preto je dôležité, aby bola odolná, dobre sa udržiavala ľahko čistila. Ovšem vedľa trvanlivosti hrá roli aj jej dizajn. Tiež kvôli tomu je základným kritériom pre výber kuchynskej pracovnej dosky predovšetkým materiál. Jeho typ je nutné prispôsobiť konkrétnym kulinárskym zvyklostiam, početnosti a náročnosti varenie, pôsobeniu nepriaznivých vplyvov v podobe mechanickej záťaže az toho plynúceho oteru, používanie chemických látok. Materiálov, z ktorých sa kuchynskej pracovnej dosky vyrábajú, je veľa. K tradičným patrí drevo a laminované drevotrieskové dosky, v kuchyni sa na tento účel už zabýval tiež umelý (kompozitný) a prírodný kameň. Novo sa na trhu objavujú dosky betónové a z nerezovej ocele. Každý z nich má pritom svoje prednosti i nedostatky.
Kuchynské dosky z masívu
O masívnych drevených pracovných doskách by sa dalo povedať, že oslavuje svoj návrat. Interiér kuchyne rozhodne zútulní a preteplí. Ako najvhodnejší sa osvedčilo drevo bukové a dubové, ktorému odolnosť proti prenikaniu vlhkosti dodá tlaková impregnácia epoxidovými živicami. Tento problém odpadá u dosiek z mastných exotických drevín, ako je napríklad teak. Okrem vlhkosti ohrozujú drevené pracovné plochy aj vysoké teploty. Istou výhodou je, že ak zvolíte silnejšie dosku, možno ju časom zbrúsiť a znovu povrchovo upraviť.